Obecně - Spojená ZeměKdyž byla v roku 1994 ukončena první výprava hvězdnou bránou zdálo se, že projekt StarGate už dále nebude pokračovat. Plukovník Jack O`Neill ve svém hlášení uvedl, že zničil druhou bránu a splnil tak misi.

V roce 1997 však vyšla pravda najevo, doktor Daniel Jackson se vrátil na Zemi a díky jeho tabulce s adresami hvězdných bran v galaxii byl opět spuštěn projekt Hvězdná Brána pod vedením námořnictva Spojených Států. Avšak v roce 2000 museli být vlády největších světových velmocí informovány o projektu hvězdné brány z důvodu hrozícího útoku Goa`ulda Baala, který ovládl Vládce Soustavy.

Měsíc po informování ostatních vlád vznikla rada IOA – mezinárodní dozorčí komise, která měla ve svém zastoupení diplomaty informovaných velmocí. Komise od té doby dohlédá na mise SGC.

SGC je tajná organizace se sídlem pod Cheyennskou horou v USA. Skratka SGC znamena Star gate command. SGC je místem kde se nachází Stargate a také se odtud řídí veškeré činosti týkajících se obrany země a vyjednávání s mimozemšťany. Celý komplex se nachází pod zemí a původně to bylo raketové silo. Součástí celého komplexu je také autodestruxe pro případ kdyby na zemi pronikla nějaká hrozba, takže pokud by na zemi nějaká hrozba dostala bude aktivována autodestrukce a celá hora bude zničena aby ona hrozba neunikla z komplexu.